Bucaramanga and Cucuta

with a link to translator

 Bucaramanga a Cúcuta

  Peter Valdner (2015, updated)

Bucaramanga bola začiatkom 20. storočia departmentom v kolumbijskom Santanderi. Po tzv. tisícdňovej (občianskej) vojne v Kolumbii mala i vlastné známky – pretlače na známkach Santanderu, Vtedy sa používali na poštové účely aj známky kolkové. Dnes je Bucaramanga hlavným mestom Santanderu.V roku 1986 ju navštívil aj pápež Ján Pavol II.


Na nasledovnom obrázku sú poštové pretlače na kolkoch Santanderu z roku 1903. Ich výhodou pre zberateľov známkových území (ASFE) je skutočnosť, že sa na ne zmestila prakticky celá pretlač.Na ďalšom obrázku sú pretlače na poštových známkach Santanderu z rokov 1904/5. Pretlač sa skladá z 2 častí, podľa umiestnenia sa zmestila na 3 známky horizontálne, alebo 2 vertikálne. Na archu je 10 pretlačí. Jedna známka preto na reprezentovanie ZZ nestačí.


Cúcuta je v Severnom Santanderi (Norte de Santander), ktorý sa od Santanderu administratívne oddelil, na hraniciach s Venezuelou.
Revolučné známky sú z roku 1900, existujú s nadpisom Gobierno Provisorio alebo Gobierno Provisional. Podľa katalógu Michel majú 50-100x vyššiu hodnotu ako nasledovné poštové známky z rokov 1904/5.
 

28. 7. 1906 prevzal od departmentu poštu štát, pretlače sú až z tohto obdobia.


Pre zberateľov ASFE je to teda už tretia vývojová etapa ASFE Cúcuta. Je aj v zozname 780 ASFE.


Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com