Chorezmwith a link to translator

Chorezm

Peter Valdner (2016, updated)

Chorezmská ľudová sovietska republika je najvzácnejším známkovým územím (ASFE) zo všetkých 780 ASFE podľa FAZZu. O jej známkach bolo  napísaných už niekoľko článkov, takže len stručne, lebo článok o najvzácnejšom ASFE prirodzene nesmie chýbať ani na tomto blogu, venovanom známkovým územiam.


Nezmyselným pochybnostiam o tom, či známky Chorezmu skutočne vôbec existovali, urobil koniec nasledovný dokument z múzea v Chive.

Boli vyrobené len 2 hodnoty. Hodnota 500 rubľov sa už do obehu v dôsledku inflácie nedostala. Na pôvodnom štočku bola vygravírovaná ďalšia nula a tak vznikla hodnota 5000 rubľov.


Známky boli tlačené v blokoch 3 x 3  známky, každé známkové pole je odlišné. Pečiatkovali sa pečiatkami, podobnými pečiatkam v Buchare.

V aktualizovaných zoznamoch ASFE dnes už síce nájdeme aj vzácnejšie ASFE, napr. Tiflis, ale Chorezm, keďže bol už v pôvodnom zozname 780 ASFE, je snom každého zberateľa ASFE.

Len pozor, nenaleťte na takéto nezmyselné falzá, dokonca s lepom.

Ponúkalo sa za 399 GBP, čo je 500 USD. To je na tak mizerný spacefiller strašne mnoho. Na splnenie sna existujú aj spacefillery lepšie.Mne osobne sa ďaleko lepšie páči ten prvý. Kupujúci zaplatili za každý z nich na aukciách viac ako 1000 Eur. Ale dobrá známka Chorezmu je ešte podstatne drahšia.

Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com