Ecuador Fire 1902 overprints

with a link to translator

Ekvádor - ochranné pretlače provincií 1902

Peter Valdner (2012, updated)

V júli 1902 vypukol v Guayaquile požiar, ktorý zničil aj budovu hlavnej pošty. Známky, ktoré nezhoreli, boli v panike ukradnuté. Aby sa zabránilo ich používaniu, nariadil prezident známky aj kolky, ktoré zostali k dispozícii v jednotlivých provinciách krajiny, opatriť provinčnou pretlačou.Tieto pretlače sú uvádzané v prakticky všetkých renomovaných katalógoch, nie vždy sú však vyobrazené. Preto sú v tomto článku viaceré obrázky, aby sa dal urobiť úsudok o tom, ako na známkach po viac ako 110 rokoch vyzerajú.

Pretlače sa robili viacerými farbami (ktoré však rokmi svoju farbu čiastočne menia a nie je preto pre posudzovanie absolútne rozhodujúca) na emisii s vyobrazením miestnych politikov z roku 1901 (všetkých 8 známok Mi. 124-31), vzácnejšie aj na obdobnej emisii z roku 1899 (Mi. 116 a 118-21), výnimočne aj na emisii z roku 1897 (Mi. 106-110, len provincia Loja).

Azuay - len čierna pretlač, vždy na vertikálnom páre známok, zrkadlovo prevrátená.


Na trhu je aj falošná pretlač, ktorá je jemnejšia a má nesprávnu spodnú časť, prevzatú z vyobrazenia v katalógu Yvert.


Bolivar - 3 typy pretlačí, vždy so slovom RESELLADA, vo farbách červenej, čiernej, fialovej.

Caňar - okrúhla pretlač na 4 známkach, červená, oranžová.
 

Carchi - pretlač čierna, fialová.


Chimborazo - pretlač modrá, modrozelená, fialová, zelená.


Esmeraldas - pretlač červená, čierna.


Guayas - pretlač modrá, fialová, čierna. Táto najkrajšia pretlač je skratkou mena guvernéra, ktorým vtedy bol Carlos Benjamin Rosales.


Imbabura - pretlač červená, fialová, modrá vo forme štátneho znaku.
Leon - pretlač čierna, červená, fialová.

   Loja - pretlač fialová.
 Los Ríos - 2 typy pretlačí podľa vzájomného postavenia číslice 19 a mena RIOS, vo farbách červenej, čiernej, fialovej, zelenej, modrej. Farba číslice sa môže líšiť od farby slova RIOS.

 Pichincha - pretlač fialová, čierna.
Tunguragua - 9 typov pretlačí, vždy DE, fialová, modrá, čierna.Železnica Guayaquil – Quito. 3 typy pretlačí. Hviezdička (údajne z mesta Quito) červená, čierna, modrá, fialová, zelená, modro-zelená, 

typy z mesta Guayaquil s pretlačou C a žiarou červenou, modrou, fialovou, 

 

a s pretlačou CONTRAMARCA čiernou, červenou.


Ďalšie pretlače v bežných katalógoch nenájdeme, sú miestne a podstatne vzácnejšie.

Santa Elena (v čase vzniku známok bola súčasťou provincie Guayas), zelená, modrá, fialová, vždy na vertikálnom páre,

U vzájomne podobných oválnych pretlačí z miest Naranjal a Manglar Alto, vtedy tiež v provincii Guayas, je domicil na spodnej strane pretlače, sú však rozoznateľné.
  


Pretlač Naranjal (aj MARANJAL) je modrá, fialová, alebo čierna, v strede je medzera. 


Pretlač Manglar Alto (aj MANGLARALTO) je bez medzery, resp. s krúžkom v strede, zrejme vždy čierna.Ako už bolo spomenuté, pretlače boli urobené aj na kolkoch. Tieto nie sú také vzácne ako známky poštové, sú preto v zbierkach známkových území (ASFE) použiteľné ako spacefillers.
Ďalšie pretlače boli používané v Ecuadore v roku 1907 v provinciách Azuay, Bolivar, Caňar, Carchi, El Oro, Esmeraldas, Guayas, Chimborazo, Imbabura, Leon, Loja, Los Rios, Manabi, Pichincha a Tunguragua. Používali ich školské rady (Consejo Escolar) a tiež ich nájdeme v podrobnejších katalógoch poštových známok (španielsky Galvez, ecuadorský Bertossa,…).

Zdroj: Internet a archív autora

Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com