Post - Soviet Moldova Locals


with a link to translator

Postsovietske Moldavsko

 Peter Valdner (2009, updated)Po rozpade Sovietskeho zväzu zostalo na poštách v nástupníckych štátoch množstvo sovietskych známok a celín. Nové orgány stáli pred otázkou čo s nimi. Niekde boli rozkradnuté, niekde sa používali i naďalej, v niektorých štátoch bolo prijaté  rozhodnutie o ich pretlačení a ďalšom využití. 

Moldavsko, ktoré sa z večera na ráno v dôsledku straty trhov na víno a zbrojárske výrobky stalo z najbohatšieho štátu temer najchudobnejším, sa rozhodlo pre pretlače. V auguste 1992 boli dané do obehu 4 nominálne hodnoty s pretlačou Moldova, v októbri dostali ďalšie známky pretlač v tvare strapca hrozna. Hneď sa však ukázalo, že zo susediacej Ukrajiny začalo prúdiť do krajiny množstvo tam nepoužiteľných sovietskych známok a celín, takže moldavské úrady rozhodli, že každý poštový obvod dostane inú pretlač, čím malo byť zneužívanie pretlačí zo strany tlačiarenských i poštových úradníkov obmedzené.
 
 Spočiatku sa to týkalo len celín, takže ak zbierate celinové územia, treba do zbierky získať nemenej ako 44 položiek: Anenii No, Balti, Basarabeasca, Bender, Briceni, Cahul, Cainari, Calarasi, Camenca, Cantemir, Causeni, Chadir Lunga, Chisinau, Cimislia, Comrat, Criuleni, Donduseni, Drochia, Dubesar, Edinet, Falesti, Floresti, Glodeni, Grigoriopol, Hincesti, Ialoveni, Leova, Nisporeni, Ocnita, Orhei, Rezina, Ribnita, Riscani, Singerei, Slobozia, Soldanesti,  Soroca, Stefan Voda, Straseni, Taraclia, Telenesti,   Tiraspol, Ungheni a Vulcanesti.
 
V rozháraných postsovietskych pomeroch, keď prevažne slovanské Podnestersko (kedysi súčasť Ukrajiny) sa snažilo o odčlenenie sa od rumunsky hovoriaceho Moldavska, sa na poštách bežne prijímali i listy, na ktorých boli  celiny dopĺňané najprv pretlačenými sovietskymi známkami a neskôr i provizóriami. Otázkou zostáva, v koľkých zo 44 poštových obvodov k tomu došlo.

Oficiálne údaje zrejme neexistujú, takže ak zbierame známkové územia (ASFE), musíme si dať odpoveď sami, hoci do aktualizovaného zoznamu 780 ASFE zaradené nie sú. Napríklad mne sa za 15 rokov podarilo zozbierať 34 provizórií, takže zostáva zdokumentovať nasledovných 10 - Chisinau, Dubesar, Edinet, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Ialoveni, Leova, Soldanesti a Telenesti, a 26 pretlačí na známkach, pričom nemám 18 - Anenii No, Basarabeasca, Briceni, Camenca, Dubesar, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Leova, Ocnita, Orhei, Ribnita, Singerei, Slobozia, Soldanesti, Stefan Voda, Telenesti a Ungheni. 

Vychádzajúc z predpokladu, že provizória boli vytlačené pre tie isté obvody ako pretlače na známkach, chýba zdokumentovať 7 obvodov - Dubesar, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Leova, Soldanesti a Telenesti. 

Obraciam sa preto na zberateľov ASFE. Ak z týchto 7 území máte známku alebo provizórium, pošlite mi prosím informáciu. Ak máte dokonca kus navyše, rád vymením za niektoré z mojich prebytkov. Obdobná ponuka platí pre všetkých 18 teoreticky mi chýbajúcich pretlačí a 10 provizórií. 

Pri celinách sa dá zdokumentovať všetkých 44 miest, ale ja celiny nezbieram. Preto len obrázok tých chýbajúcich mi 7 miest.

 

Zdroj: Internet a archív autora

Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com