Presbyter Cocidus and Tongah


Misionár na ražni z Espiritu Santo a Tongah
 
 Peter Valdner (2021)

Keď sa povie misionárska známka, väčšina zberateľov si predstaví známky Havajských ostrovov, alebo nórskej misijnej stanice na Madagaskare.

 

Najzaujímavejšou je však známka Espiritu Santo, najväčšieho ostrova súostrovia Nové Hebridy (Vanuatu), zobrazujúca opekaného misionára (Presbyter Cocidus).

 


 

Neznalý zberateľ by ju zrejme považoval za modernú paródiu, v skutočnosti je už z roku 1903. Jej autorom bol George Collingridge, autor knihy s dlhým názvom The discovery of Australia: a critical, documentary and historic investigation concerning the priority of discovery in Australasia by Europeans before the arrival of Lieut. James Cook, in the "Endeavour', in the year 1770. Kniha ho uviedla do Kráľovskej zemepisnej spoločnosti, ktorá ho vyslala navštíviť Nové Hebridy, aby tam hľadal stopy po ich objaviteľovi, portugalskom moreplavcovi v španielskych službách Pedrovi Fernandesovi de Queirós.

Na Novej Kaledónii už francúzska správa uvažovala o prvých známkach pre Nové Hebridy, tak návrh známky, vyrobený kameňotlačou na ružovom papieri, miestnym osadníkom (s vážnou tvárou) predložil. Vyrobených bolo niekoľko kusov, použité boli aj na korešpondencii.

 A že to Francúzi so známkami pre Nové Hebridy mysleli vážne, potvrdzujú známky Francúzskeho syndikátu, vydané tiež v roku 1903. Použiteľné ale boli len na lodiach Syndikátu, po mesiaci používania boli guvernérom koncom septembra zakázané a zásoby skonfiškované. Nepoužité sú preto pomerne vzácne. Použité poznáme s pečiatkami z prístavov Port Villa a Port Havannah na ostrove Sandwich (dnes Efate) a Port Sandwich na ostrove Malakula.



Nadviazali tak na 2 známky Australasian New Hebrides Company Ltd. z marca 1897, ktorých používanie však bolo zakázané už v roku 1900. 

Zásoby známok Australasian New Hebrides Company boli v roku 1913 predané v aukcii a skončili na filatelistickom trhu. Vzácnejšie sú preto použité.

Aj súostrovie Tonga, nazývané Priateľské ostrovy (Friendly Isles) bolo objavené už dávno pred prvou návštevou kapitána Cooka v roku 1773, takže sa oň G. Coolinridge (viď článok Misionár na ražni) v rámci svojho výskumu zaujímal. 

 

Ostrovy boli samostatnými kráľovstvami a celé desťročia tu prebiehali vojny.  Takže aj tu našli využitie známky, veľmi podobné tým z Espiritu Santo. Boli vydané štyri a sú známe opečiatkované.

 

Na tento článok nadväzujú články o súostroviach Nové Hebridy (Vanuatu) a Tonga.

Zdroje: Internet a archív autora

Kontakt na autora:valdpete@yahoo.com