SCADTA Stamps

with a link to translator

SCADTA

Peter Valdner (2005, updated)

(Skutočnosť, že známky popri štátoch a medzinárodných organizáciách (viď FAZZ) vydávali i mestá, armády, či dopravné spoločnosti pozná každý zberateľ známkových území (ASFE). Niektoré sa do svetových katalógov dostali, iné nie. Dnes sa zastavme u dopravných spoločností.
Dopravné spoločnosti (obdobne ako štátne pošty) prevádzkovali dopravu rôznymi spôsobmi. Na dostavníkoch (napr. Diligencia, zaradené v katalógoch v Uruguaji), loďami (napr. PSNC v katalógoch v Peru), autobusmi (napr. Kolumbijčania Julio Ribon, Antonio Puerto, Ignacio Rojas a ďalší v kolumbijských katalógoch), vlakmi (napr. Orient Expess, britské lokálky), lietadlami (napr. ETA, Varig v Brazíliii, Avianca, Lansa v Kolumbii). Známe sú balónové pošty, doprava vzducholoďami, raketami, v plechovkách...

 Samostatnú kapitolu vo svetových katalógoch dostala však len SCADTA. Prečo?

SCADTA, Sociedad Colombo-Alemana de Transportes Aéreos, bola založená 5. decembra 1919 v Barranquille. Začala s 2 hydroplánmi Junkers, ktorými dopravovala poštu z kolumbijských námorných prístavov do hlavného mesta Bogoty. Rýchlosť doručovania sa tak zvýšila o celé 2 týždne, čo bolo dôležité najmä v zahraničnom obchode. Pošta sa do prístavov zo zahraničia dostala loďami, známky SCADTA sa v prvom období, do roku 1922, predávali v Barranquille, odkiaľ sa distribuovali do krajín odosielateľov pošty.


 V roku 1923 vytvorila SCADTA sieť agentúr, ktoré ich predávali v zahraničí – USA, Paname, Holandsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku. Keďže dochádzalo k špekulácii v dôsledku zmeny kurzov (bolo to obdobie slávnej inflácie v Nemecku), rozhodla SCADTA o pretlačiach známok i pre jednotlivé ďalšie krajiny, ako sú uvevedé v aktualizovanom zozname 780 ASFE.
  
  
 


Takže dôvodom zaradenia známok do svetových katalógov bola skutočnosť, že známky SCADTA slúžili na frankovanie zásielok v zahraničí. A racionalizácia ich prikázala spojiť v katalógoch do jednej kapitoly. 

Známky SCADTA sa postupne predávali i na konzulátoch Kolumbie v zahraničí a boli pretlačené pre nasledovné územia:Tieto známky sa v niektorých krajinách používali až do roku 1934, hoci už v roku 1929 bola vydaná jednotná emisia s 12 + 1 známkami s nadtitulom Servicio Bolivariano de Transportes Aéreos v mene o/m, čo znamenalo oro americano, čiže americký dolár. 


V rokoch 1928 a 1929 boli vydané aj známky pre Ecuador. Nástupcom SCADTY sa v roku 1939 stala spoločnosť AVIANCA.

Zberateľov ASFE upozorňujem, aby si ich nemýlili so spoločnosťou Compaňía Colombiana de Navegación Aérea, ktorá bola založená 16. 9. 1919 v Medelline a požívala vlastné známky. Do roku 1922 prepravovala poštu medzi Medellinom a Cartagenou.

Problémom pri získaní jednotlivých národných pretlačí známok SCADTA do zbierky ASFE po jednom kuse je skutočnosť, že zväčša boli vydané v sériách s 11 - 12 známkami, pričom kompletné série majú veľmi vysoký katalógový záznam. A takto sa objavujú na svetových aukciách. Opečiatkované známky zase všetky končili v Kolumbii a nie je ľahké ich odtiaľ získať. Riešením je spolupráca zberateľov ASFE.


Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com