Sedang

with a link to translator

Sedang

Peter Valdner (2010, updated)Kráľovstvo Sedang existovalo od 3. júna 1888, kedy sa za kráľa Marie I. vyhlásil Charles-Marie David de Mayréna, do jeho smrti 11. novembra 1890. Bol to franúzsky majiteľ plantáží v Indočíne. Hlavným mestom bol  Kon Gung na území dnešného Vietnamu.  Územie kráľovstva zahŕňalo oblasti, obývané kmeňmi Bahnar, Rengao a Sedang, ktorých náčelníci ho uznali za kráľa.Počas svojej vlády prestúpil na islam, mnohonásobne sa oženil a precestoval kus sveta, kde udeľoval vyznamenania a šľachtické tituly. Nechýbali samozrejme ani známky. 
Údajne existovali 2 vydania známok. To prvé z roku 1888 sa skutočne aj používalo a vyrobené bolo na ďalekom východe. Ofrankované listy bolo možné vidieť v múzeu v Hue, ktoré však bolo, aj so známkami, zničené vo vietnamskej vojne. Druhé vydanie dal urobiť počas svojej cesty do Európy v Paríži v roku 1899. 


Keď ho však tlačiarovi neuhradil, dostalo sa na filatelistický trh a do väčiny zbierok známkových území (ASFE). Kompletná séria má 7 známok.


Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com