Victoria Land NZ

with a link to translator

Victoria Land 

Peter Valdner (2016, updated)

Známkové územia (ASFE) sa do zoznamu ASFE a následne chýbeniek môžu dostať viacerými spôsobmi. Vačšinou síce stačí ich prostá nespochybniteľná existencia, niekedy však treba čakať na zaradenie do známkových katalógov (Buchara, Chorezm, Dungarpur, Shahpura…), inokedy naopak stačilo len zaradenie do katalógov, keď územie navštívila námorná výprava (King Edward VII. Land, Victoria Land…).


ZZ Victoria Land bola vytvorená britskou expedíciou kapitána Roberta Falcona Scotta, ktorý pri návrate z južného pólu v roku 1912 zahynul.


 

  Vyobrazené doklady nám podávajú históriu vzniku známok ASFE Victoria Land.
Edward Ratcliffe Garth Russle Evans, velitel HMS Terra Nova, ich pár poslal aj domov. V roku 1936 bol vymenovaný za admirála a v roku 1945 sa stal barónom Mountevansom.


Známky boli použité s pečiatkou 18. januára 1913, kedy do prístavu na myse Evans na Rossovom ostrove naposledy doplávala expedičná loď Terra Nova. Mali však aj poštové použitie.
Podobne ako výprava kapitána Scotta obsadila pri pretekoch na dosiahnutie južného pólu až 2. miesto za expedíciou Nóra Amundsena, aj známky Victoria Land sa musia uspokojiť s 2. miestom medzi známkami z Antarktídy. Prvé miesto obsadili známky King Edward VII. Land expedície Sira Sheckletona z roku 1908.

 
Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com