Cinderellas Literature

 


Literatúra pre zberateľov Cinderellas
 
 Peter Valdner (2020)

Doslovný preklad mena Cinderella z angličtiny je málo prospešný, v podstate vyjadruje skutočnosť, že známok je ako šafránu.

Úspešné zbieranie známok si vyžaduje vedomosti, čas a finančné prostriedky. Zatiaľ čo čas a financie sú do istej miery dostupné každému, vedomosti sú tým, čo triedi zrno od pliev. Vedomosti je možné získať skúsenosťami, ale najmä štúdiom literatúry. Prakticky všetky poštové známky sú popísané a vyobrazené v literatúre.

Úradne vydané známky nájdeme vyobrazené v celosvetových katalógoch, dnes už farebných. U nás sa používa najmä Michel, v Commonwealthe Gibbons, v USA a Kanade Scott, v románskych krajinách Yvert. Škoda, že sa farebného vydania nedožili  niekdajšie najlepšie katalógy Lipsia a Minkus. Uvidíme, čo prinesie ďalšia globalizácia. Môj tip je anglická verzia katalógu Michel, prípadne elektronický Colnect.

Lokálne známky v celosvetových katalógoch zväčša absentujú, nájdeme ich však v národných katalógoch. V mnohých krajinách ich vo farbe vydali miestni zberatelia, inde vypomohli cudzinci. Po príklad nemusíme ísť ďaleko, československé revolučné pretlače 1945 najlepšie spracoval španiel Juan Santaugenia.

S Cinderellami je však problém. Aj tu síce existuje výborná literatúra, ale farebné vyobrazenia sú skôr výnimkou. A medzi farebnou a čiernobielou literatúrou je markantný rozdiel. Ako príklad môžu poslúžiť 6. farebné vydanie československých revolučných pretlačí 1945 Juana Santaeugeniu (Grau) versus jeho staršie čiernobiele vydania a Holoubek, či GBLA v čiernobielom podaní kapitána Hilla versus moja farebná kniha.

Po skúsenostiach s prípravou a vydaním svojej knihy musím žiaľ skonštatovať, že očakávať vydanie farebných kníh o Cinderallách je skôr utopickým snom. Pár ďalších lastovičiek by sa síce našlo (P. Baldus, M. Mičánek), ale to sú zväčša monografie o niekoľkých známkach. Preto si teraz povieme o niekoľkých klasických čiernobielych knihách.

Frederic John Melville (1882-1940) vydával monografie vo Veľkej Británii už pred I. svetovou vojnou, pokračoval medzi svetovými vojnami.




 
Nás zaujíma jeho Phantom Philately, ktorá sa dočkala viacerých vydaní.


Kniha Georgesa Chapiera (1906-1975) bola vydaná v 4 častiach vo Francúzsku, pred 2. svetovou vojnou vyšiel aj dodatok. Po druhej svetovej vojne vyšlo niekoľko kompletných a doplnených vydaní.

 






Vo Veľkej Británii vydali bratia Maurice (1905-1976) a Leon Norman Williamsovci (1914-1999), v spolupráci s Erikom F. Hurtom (1890 -1952), v rokoch 1942/45 päťdielny katalóg lokálnych známok, v roku 1948 ešte dodatok.

 
Rakúšan Fritz Billig (1902-1986) vydal desiatky filatelistických príručiek, jednou z nich je aj Billig's Specialized Catalogue Volume 6 Handbook of the Private Local Posts, ktorú zostavil po emigrácii v USA.
 

V roku 1950 vyšla prepracovaná bratmi Williamsovcami ako Cinderela Stamps.

Zberatelia známkových území, ak chcú vidieť Cinderelly farebné, sú teda odkázaní na seba. Žiaľ, J. Marek nás opustil predčasne a už nedokončí rozrobenú sadu Filatelistických atlasov.

V budúcich článkoch si niektoré ďalšie zaujímavé známky z horeuvedených kníh ukážeme farebne.

Zdroje: Internet a archív autora

Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com, valdpete.blogspot.com