Philippines Revolutionary Stamps

Filipínske revolučné známky

Peter Valdner  (2015, updated)

La Union je jednou z provincii Filipín na najväčšom ostrove Luzon. V roku 1896 provincia povstala proti španielskej nadvláde a pod vedením najmladšieho generála v histórii, len 21 ročného Manuela Tinia, (nar. 1877) sa pridala k povstaniu generála Emilia Aguinalda.
 
 

Revolučný tribunál La Union dekrétom z 1. 7. 1898 schválil vydanie známok. Postupne vznikli 3 typy.

Prvý typ boli paralelné pretlače CORREOS, 98 a nominál,

 
druhý 98 s diagonálnym nápisom CORREOS a nominálom, 

 
tretí okrúhly. Prvé 2 typy sa najprv pretláčali na známky španielskych Filipín, často s odstrihnutou časťou, po ich vyčerpaní sa tlačili na čistý papier, perforovali šijacím strojom a gumovali hnedým lepom. Existujú v 3 farbách - červenej, fialovej a čiernej v nominálnych hodnotách 2c, 3c, 4c, 5c, 6c, 8c, 10c a 25c.

 
 
 
Tretí typ je z pohľadu zberateľov ZZ najzaujímavejší, lebo známky nesú meno Union. Existujú len nominály 2 a 3 centy.

 
Podľa Williama B. Olivera, ktorý bol jedným z najväčších zberateľov filipínskych  známok a 25 rokov znalcom APS, sa dodnes zachovalo 230 známok La Union, z toho 8 na obálkach.

 
Na stredných Filipínach, dnešnom súostroví Visayas, 
 
 
boli vydané lokálne známky ostrovov - kantonálnych republík Bohol (1899), 


Negros (1897-8), 
 
 
a v roku 1899 Visayas. Federácia Visayas sa skladala z ostrovov Cebu (len pečiatky),

 
 a Panay, kde boli vydané známky.

 
Revolučné známky boli akceptované americkou vojenskou poštou, zrejme preto, lebo Američania svoju intervenciu oficiálne deklarovali ako pomoc filipínskej revolúcii proti španielskym kolonizátorom.

Revolučné oblasti sa s odchodom Španielov a postupujúcou americkou okupáciou permanentne menili – k spoločnej pošte sa pridávali a opúšťali ju oblasti (kantóny) v nadväznosti na záujmy miestnych veliteľov, čo sa prejavilo aj prítlačami na známkach Negros, používanými aj mimo oblasti stredných Filipín.  

Prvé známky Negros boli vydané už v roku 1897, ešte za formálnej nadvlády Španielov. Po cca pol roku fungovania pošty sa Španieli zo stredných Filipín stiahli a revolučná pošta sa osamostatnila.

 

V decembri 1897 boli vyhlásené kantóny Cebu a Negros. Známky poznáme s prítlačami Zona Mil. Norte (sever), Cebu 1898, Cebu C.R. (Correo Revolucionario), Visayas, Cavite 1898, Bacolod Negros 1898, Cuartel General a official (určené pre dôstojníkov, podľa dekrétu gen. Aguinalda z 18. 10. 1898).

  
  
 
V novembri 1898 boli vydané spoločné známky pre všetky revolučné ostrovy v oblasti stredných Filipín pod názvom Canton Isla de Negros, Filipinas.

Mimoriadne vzácne sú najmä složobné známky pre jednotlivé vládne oddelenia.

 
Nástupcom známok Canton Isla de Negros boli na stredných Filipínach najprv už uvedené známky Bohol a Panay, neskôr i dnes bežne dostupné ”celoštátne” filipínske známky vlády E. Aguinalda.

 
 
Pretlačové vydanie Zamboanga je naopak ”kontrarevolučné”, lebo bolo vydané Španielmi na poloostrove Zamboanga na ostrove Mindanao.


Parížskou zmluvou z 10. 12. 1898 Španielsko odstúpilo Filipíny Američanom za 20 miliónov USD, ratifikovaná bola 11. 4. 1899. Už 4. 2. 1899 vypukla filipínsko-americká vojna (oficiálne vyhlásili Filipíny vojnu USA 2. 6. 1899), 23. 3. 1901 američania zajali prezidenta Aguinalda a tým história revolučnej Filipínskej republiky skončila. Filipíny sa stali kolóniou USA. Civilná vláda bola inaugurovaná 1. 7. 1901, podliehala však americkému Úradu pre ostrovné záležitosti, ktorý bol súčasťou, dnes by sme to nazvali, ministerstva obrany USA. Úrad však mal na starosti najmä civilnú správu a colné záležitosti, zaradenie pod obranu malo historické korene. V roku 1935 sa Filipíny stali americkým Commonwealthom (dnes majú takýto štatút Portoriko a Severné Mariany).

S revolučnými známkami sa opäť stretávame počas II. svetovej vojny. V roku 1943 bolo v austrálskom Brisbane vytlačených 2.000 kusov 2 c. známok, z toho 500 kusov bolo privezených americkou ponorkou na ostrov Mindanao.


Za revolučné môžme považovat aj 4 známky SCF = Southern Cebu Forces, hoci ich použite USAFFE = United States Forces in the Far East neschválilo. Boli však použité na korešpondenciu.
 
 
 
Po oslobodení od japonskej okupácie sa Filipíny od 4. 7. 1946 opäť stali republikou.

Filipínske revolučné známky v zozname 780 ASFE nie sú, aspon zatiaľ nie. Zberatelia známkových území (ASFE) ich však intenzívne hľadajú. Väčšinu márne, bežne dostupné sú len známky generála Aguinalda.

Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com