GBL Labels are not GBLA Stamps

with a link to translator

  Pozor na nálepky European Ships GBL

Peter Valdner (2016, updated)

Počas Šesťdňovej vojny v roku 1967 uviazlo 14 lodí na Veľkom horkom jazere (GBL) uprostred Suezského prieplavu. Medzi inými aj MS Lednice Československej plavby dunajskej Bratislava. Opustili ho až po 8 rokoch v roku 1975.

Námorníci na uväznených lodiach vytvorili GBLA (Great Bitter Lake Association), vydávali aj známky, ktoré používali na korešpondenciu, i ako suveníry. Pripravujem o nich knihu, tak nateraz len jedno varovanie.


Na trhu sú aj nálepky talianskej proveniencie, ktoré neznalí zberatelia považujú za známky GBLA. Pár ich síce ich vydavateľ Dr. Zappala poslal na lode, takže sa môžu vyskytnúť aj na zásielkách zo Suezu, drvivá väčšina však vznikla až v čase, keď už väčšina posádok lode opustila a boli určené len pre filatelistický trh. Ich hodnota je, v porovnaní so skutočnými známkami GBLA, zanedbateľná.Už na prvý pohľad sa dajú spoznať podľa kvalitnej tlače (známky GBLA, až na výnimky, sú dosť amatérske), väčšina nesie názov European ships (v GBLA ale neboli len lode európske) a na niektorých sú dokonca názvy v taliančine (hoci v GBLA žiadna talianska posádka nikdy nebola, väčšinu času strávili na GBL len posádky z Československa, Bulharska, Poľska a, zrejme vás prekvapím, Nórska). 

Samozrejme, existujú vo viacerých farbách, strihané aj zúbkované, a s textom v rôznych jazykoch. Na ukážku pár takýchto nálepiek z Talianska.


  


Temer všetky boli vyrobené ako hárčeky a nechýbajú ani vo forme pozdravov.


 


Prirodzene, každý si môže zbierať čo chce, ale kupovať nálepky z Talianska za cenu skutočných známok GBLA zo Suezu neodporúčam. 

Na tieto nálepky z Talianska upozorňoval už kapitán Hill vo svoje knihe Postage Stamps  of the Great Bitter Lake Association. Jeho kniha je síce čiernobiela, ale inak dodnes nebolo o známkach GBLA publikované nič lepšie.Občas v tejto súvislosti dostávam otázku, kedy už vydám tú knihu o GBLA. Prakticky je už napísaná, kým však nepôjde do tlače, mám možnosť dopĺňať obrázky. Mám ich, okrem jedného,  dávnejšie sľúbené, nuž čakám... 

Tým jedným chýbajúcim je známka s menom kapitána Šlechtu, nemáte ju náhodouAk áno, poprosím o scan. Vyzerá nasledovne, len meno kapitána Šlechtu nie je začiernené. Všetky obrázky známok by mali byť farebné, nerád by som tam dával jej čiernobiely obrázok.Ostatne, v niekoľkých článkoch som sa už známok GBLA dotkol. I na tomto blogu v článku Lodné pošty.

Pohrávam sa tiež s myšlienkou doplniť knihu o zoznam všetkých vydaných známok  GBLA i s farebnými obrázkami. V zbierke mnohé mám, v archíve obrázky ďalších, občas ho ešte dopĺňam. Tu však počítam so spoluprácou zberateľov známkových území (ASFE). Zatiaľ som našiel odozvu najmä u tých zahraničných, domáci, pre ktorých je kniha predovšetkým určená, sa zatiaľ pozitívne prejavili len minimálne. Stále však verím...

Zdroj: Internet a archív autora
Kontakt na autora: valdpete@yahoo.com